12.03.2023r. III Niedziela Wielkiego Postu

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny.

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny. Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ogłoszenia Duszpasterskie

11.03.2022r.

III Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dziękuję za sprzątanie naszego kościoła i kaplicy. Dziękuję, za pomoc, życzliwość i ofiary składane osobiście i wpłacane na konto parafialne. Dzisiaj składka na cele inwestycyjne naszej parafii. 
 2. Biuro parafialne będzie nieczynne w poniedziałek, a w środę i piątek będzie czynne po Mszy św. o godz. 9:00. 
 3. Zapraszam na nabożeństwa wielkopostne: w niedzielę godz. 15:00 Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa. Ofiary zbierane podczas Mszy św. w piątki Wielkiego Postu i w czasie Gorzkich Żali przeznaczone będą na kwiaty do Grobu Pańskiego. 
 4. Uroczystość św. Józefa w tym roku jest obchodzona 20 marca. Dzisiaj rozpoczynamy nowennę przed  tą uroczystością.
 5. W tym tygodniu od środy 15 marca do piątku, 17 marca będą odbywały się  naszym kościele rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży. Rekolekcje będzie głosił ks. Bartosz Marut, wikariusz parafii p.w. NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią. Plan rekolekcji jest następujący: dzieci z klasy IV, V i VI mają spotkania codziennie o godz. 16:00, dzieci z klas I, II i III mają spotkania codziennie o godz. 17:00, młodzież z klas VII, VIII i I szkoły średniej mają spotkania codziennie o godz. 18:00. Rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży wpisują się w zobowiązanie rodziców przy chrzcie dziecka do troski o przekazywanie wiary, dlatego bardzo proszę rodziców, aby zadbali o ten duchowy aspekt życia swoich dzieci i pomogli dotrzeć do kościoła i uczestniczyć w rekolekcjach.  
 6. Ze względu na rekolekcje szkolne Msze św. w środę i piątek o godz. 9:00. Droga Krzyżowa w piątek po Mszy św.
 7. Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych pielgrzymką do Ziemi Świętej w poniedziałek po Mszy św. w salce na plebanii. 
 8. Na ołtarzu św. Mikołaja znajduje się puszka, do której można wrzucać datki na wsparcie DPS w Mielżynie prowadzonego przez Siostry Dominikanki. 
 9. Polecam gorąco prasę katolicką. Do nabycia najnowszy nr Przewodnika Katolickiego. 
 10. Miłosierdziu Bożemu polecamy naszych zmarłych Proboszczów, Parafian i Dobrodziejów naszego kościoła 
 11. Wszystkim Parafianom i Gościom, życzę błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia. Szczęść Boże. 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.