6.10.2019r. XXVII Niedziela Zwykła

„Wśród ważnych zadań, za które odpowiada Biskup diecezjalny, a które mają na celu zabezpieczenie dobra wspólnego wiernych, w szczególności zaś ochronę dzieci i młodzieży, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki ewentualnych nadużyć seksualnych wobec osób małoletnich, popełnionych przez duchownych w jego diecezji. Tego rodzaju stanowisko zobowiązuje do ustanowienia należytych procedur postępowania, by objąć opieką ofiary takich nadużyć, jak również by formować wspólnotę kościelną w celu ochrony małoletnich” (List okólny Kongregacji Nauki Wiary z dnia 3 maja 2011 r.).
Dnia 28 września 2019 r. podczas spotkania duchowieństwa diecezji bydgoskiej, na którym obecny był o. Adam Żak, Koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. Biskup Jan Tyrawa zatwierdził Zasady ochrony osób małoletnich
i bezradnych w diecezji bydgoskiej. Dokument ten, owoc współpracy Zespołu ds. prewencji diecezji bydgoskiej z Zespołem ds. prewencji archidiecezji gnieźnieńskiej, zawiera podstawowe informacje na temat przepisów prawa kanonicznego dotyczących przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz polskiego prawa karnego, procedury postępowania w przypadkach podejrzenia o popełnienie przestępstwa, a także zasady organizacji bezpiecznej opieki oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Pełen tekst Zasad oraz dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za prewencję i ochronę małoletnich i bezradnych w diecezji bydgoskiej można znaleźć na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl w części Instytucje w zakładce Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Bydgoskiej.

 1. Bardzo serdecznie dziękuję, za sprzątanie kościoła i kaplicy w Minikowie, za sprzątanie terenu przy kościele i plebanii, troskę o kwiaty przy plebanii. Bóg zapłać za ofiarę na kwiaty do kościoła.
 2. Gościmy w naszej parafii o. Jacka Szymczaka OP z Łodzi. O. Jacek głosi kazania z racji liturgicznego wspomnienia NMP Różańcowej.
 3. Dzieci, które przystąpią do I komunii św. w przyszłym roku, w niedzielę podczas Mszy św. o godzinie 11.00 otrzymają z rąk Wspólnoty Żywego Różańca swoje pierwsze różańce.
 4. Nabożeństwa różańcowe codziennie po Mszy św. a w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00.
 5. Biuro Parafialne będzie nieczynne od 12-18.10., dlatego bardzo proszę aby wszystkie sprawy biurowe załatwiać w tym tygodniu.
 6. Do piątku trwają zapisy na parafialną pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbędzie się w czwartek, 24.10. Koszt pielgrzymki z ubezpieczeniem to 80 złotych. Przy zapisach potrzebny jest dowód osobisty.
 7. Proszę, aby zgłaszać się do biura parafialnego w celu uzupełnienia danych osób opiekujących się grobami na naszym cmentarzu parafialnym. Jednocześnie przypominam o obowiązku uiszczenia opłaty za kwaterę na cmentarzu po upływie 20 lat od pochówku.
 8. Za tydzień, w niedzielę 13.10, będziemy obchodzili XIX Dzień Papieski. Po każdej Mszy św. członkowie Civitas Christiana będą zbierać ofiary do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 9. Dzieło remontu naszego kościoła polecam pamięci modlitewnej całej wspólnoty parafialnej. Za tydzień ofiary zbierane podczas Mszy św. będą przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie naszego kościoła.
 10. Informacja dla pielgrzymów udających się do Włoch: w sobotę od godz. 7:30 można składać swoje bagaże w autobusie, o godz. 8:00 Msza św. w naszym kościele i po Mszy św. wyjazd na lotnisko.
 11. Chorych z Najświętszym Sakramentem odwiedzę w 25.10. w piątek.
 12. Zachęcam do czytania Przewodnika Katolickiego i Małego Przewodnika Katolickiego dla dzieci, które można nabyć przy wyjściu z kościoła.
 13. Dzieci z klasy III po Mszy św. odbierają Mapę Podróży na październik.
 14. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionej niedzieli. Szczęść Boże.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.